EXCLUSIVE MK
Економија

Поскапа струја за тие што „копаат“ криптовалути

Администрацијата на актуелниот претседател на САД, Џо Бајден, ќе предложи поскапување на струјата за 30% на оние кои ја користат за „копање“ крипто валути.

Оваа вест ја пренесе „Њујорк тајмс“, цитирајќи дека ова ја прави побавна транзицијата кон енергија со ниска емисија на јаглерод двооксид.

Според извори на веб-страната „Статиста“, САД е водечка земја по ваквиот тип на делување, откако го преземала првото место од Кина за време на светската пандемија од Ковид-19. Интересно, трета земја во светот е Казахстан, пред Канада, Русија, Германија, Ирска и Малезија.

 

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Цените на годивата повторно во скок

Angela

АНАЛИЗА : Бруто надоворешниот долг близу до 10 милијарди евра , каква е состојбата со Јавниот дол!

Angela

Биткоинот падна на најниско ниво за една и пол година

Angela