EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија

Поскапе зејтинот

Фабриката „Брилијант“ донела одлука да ја зголеми цената на маслото за јадење за 20 денари. Директорот на фабриката Коста Ташков изјави дека новата цена е резултат на покачувањето на суровината.

Новото сурово масло кое е набавено од Бугарија, Романија и Украина, како што наведува Ташков за МИА, чини околу 2.200 евра за еден тон, а пред три до два месеца цената се движела од 1.200 до 1.500 евра за тон.

Во однос на тоа дали ќе има повторно зголемување на цената, тој додава дека зависи од светските берзи, но во моментов, според Ташков, кризата со зејтинот се смирува поради увозот од Србија и апелира граѓаните да не прават залихи.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Научен симпозиум „150 години од раѓањето на Гоце Делчев“

Angela

Фудбалерот Мирчевски со колегите се херои на денот во Србија!

Angela

СБ: Војната ќе го предизвика најголемиот ценовен шок во последните 50 години

Angela