EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија

Поскапувањата удрија врз семејниот буџет

Растот на цените може да се ограничи на само 15 проценти, сметаат од Стопанската комора, но само доколку Владата излезе во пресрет. Како причина за раст на цените се наведуваат климатските промени, намаленото земјоделско производство, недоволна работна сила, скапиот транспорт и скапите енергенси.

За сувомесните производи цените се очекува да се зголемат за 20 до 40 проценти, но зголемување на цената ќе има и кај лебот. На фармерите основните производни трошоци, велат од таму, им се зголемени за 70 до 80 проценти, поскапени се и фолиите, енергенсите. Во млечната индустрија за 10 – 11 отсто се зголемени директните трошоци.

Производителите потврдуваат дека драстично поскапеле житарките и маслодајните семиња. Нивните цени во моментов се повисоки за 20 до 100 проценти отколку пред една година. Со оглед дека житарките и маслата се составен дел на многу прехранбени производи, се стравува дека скокот на нивните цени ќе предизвика бројни поскапувања на храната во продавниците, што би го загрозило животниот стандард на граѓаните.

Поскапувањето на месните преработки се очекува да биде 15 отсто колку што е на глобалните пазари, но може да е и повеќе ако државата продолжи да ја игнорира поддршката.

Сојата минатата година се купуваше за 340 – 380 евра за тон, а на почетокот на годината скокна до 500 евра. Поскапени се и пченицата, јачменот и пченката. Брашното поскапе 20 проценти за 12 месеци, додаваат од комората.

Власта пак ги обвини бизнисмените дека претерале во најавите за зголемување на цените на нивните производи. Признаваат дека има зголемување на основните суровини кои ќе предизвикаат раст на цените на храната, но тој нема да достигне 50 отсто како што алармираа од бизнис заедницата. За премиерот Зоран Заев инфлацијата ќе биде на ниско ниво и затоа граѓаните не треба да ставуваат од раст на цените на храната.

Претерано е кажувањето од 50 проценти ќе пораснат цените, тоа апсолутно не е точно. Инфлацијата во државата е контролирана и е до 2,7 проценти и таа е на ниско ниво, инфлација се чуствува над 10 проценти. Ние не можеме да бидеме изолирани од светот како во светот се случуваат работите така и кај нас, затоа што сме отворен пазар, поврзани сме и зависни од европските пазари. Во прехрамбената индустрија ги имаме алатките на стоковните резерви за итнеревенции за да смириме временски шокови – изјави тој деновиве.

Владините претставници тврдат дека мерки доколку треба ќе бидат донесени, но не е време јавноста да знае какви мерки би се преземале поради изборната кампања.

Не би сакале да кажеме што се мерките, евентуално би донеле во одреден временски период зошто различно се толкуваат. Прво заради предизборниот период, но и заради мерки кои што се уште бараат дополнителни анализи од наша страна. Да ја слушнеме другата страна, зошто вчера само имавме една нивна изјава без да видиме од каде потекнува таа изјава, дека би можеле да имаме евентуален ценовен шок во одредени производи за граѓаните, тврдат тие.

Инаку и Агенцијата за храна на Обединетите нации(ФАО) излезе со извештај дека цените на храната на светските пазари во септември се зголемиле, втор месец по ред, достигнувајќи рекордно ниво во изминатите десет години, поттикнати од поскапувањето на житариците и растителните масла.

Индексот на цените на храната на ФАО, кој ги следи цените на потрошувачката кошница со основни прехранбени производи, се зголемил за 1,2 отсто во септември во однос на август, достигнувајќи просечни 130 бодови, што е највисока вредност од септември 2011 година. Во споредба со септември лани, пак, индексот е поголем за 32,8 отсто.

Цените на житните култури најмногу се зголемиле минатиот месец, за два отсто во споредба со август, што се одразило на поскапувањето на пченицата за речиси четири проценти поради намалениот извозен капацитет во услови на силна побарувачка.

Меѓу главните житни култури, пченицата ќе биде во фокусот следните недели бидејќи драстичниот раст на цените ќе ја тестира побарувачката, истакна високиот економист на ФАО, Абдолреза Абашијан.

Растителните масла, исто така, значително поскапеле, за 1,7 отсто во споредба со август. Тоа се должи на растот на цената на палминото масло под влијание на силната увозна побарувачка и загриженоста предизвикана од недостигот на работна сила во Малезија.

Цената на маслото од репка, исто така, значително се зголеми, додека сончогледовото и соиното масло поевтинија.

Во споредба со минатиот септември, цените на растителните масла се повисоки за околу 60 проценти.

Цените на млекото и млечните производи се повисоки за 1,5 отсто, како одраз на драстичниот пораст на цените на путерот и обезмастеното млеко во прав кои, пак, се погодени од побарувачката за увоз и ограничениот капацитет за извоз, особено во Европа, поради ниските резерви и сезонскиот пад на производството на млеко.

Шеќерот поскапе за 0,5 отсто во однос на август поради неповолните временски услови во земјата која е најголем извозник – Бразил, што делумно беше компензирано со забавување на побарувачката за увоз и поволните можности за производство во Индија и Тајланд, покажуваат податоците на ФАО.

Цените на месото беа стабилни бидејќи поскапувањето на овчо и говедско месо поради малата понуда го надомести падот на цените на свинското и живинското месо од влијанието на изобилната понуда и послабата побарувачка за свинско месо во Кина и Европа, тврдат од ФАО.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

191 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Angela

Зеленски посети два града во близина на линијата на фронтот

Angela

Зимското сметање на времето ви носи и проблеми, еве на што треба да внимавате

Angela