EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Поскапување и поевтинување за половина денар на горивата

Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар, а за толку поевтинуваат ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 77 денари, литар ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава по 79 денари. За литар ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе се плаќа по 68 денари, како и 67,5 денари за  литар Екстра лесно 1 (ЕЛ-1).

Се намалува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, за 0,242 денар/килограм, и  ќе изнесува 42,135 денари за колиграм.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат зголемување кај бензинот за 1,292 проценти , кај дизелот има намалување за 0,461 проценти , кај екстра лесното масло намалувањето е за 0,817 проценти и кај мазутот намалувањето е за 0,838 проценти. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 0,103 проценти, информира РКЕ во одлуката за промена на цените на горивата.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ГО ЗГРОЗИ СВЕТОТ СО РАСИПАНИТЕ ЗАБИ – што се случува со жолтите заби на славниот актер Џони Деп, „едноставно глетката ми го уништи расположението“ (ФОТО)

Angela

ФАНОВИТЕ СЕ ПЛАШАТ ЗА НЕА: Славната актерка објави дека ракот ѝ се проширил на мозокот

Angela

Дневен хороскоп – денес овој знак тешко ќе излезе на крај со финансиите, а еве што ги очекува рибите

Angela