EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Фудбал

Почина легендарниот играч и тренер на Црвена Звезда, Иван Топлак

Почина поранешниот фудбалер и тренер на Црвена Звезда Иван Топлак.

Топлак почина на 90 години во марибор. Роден е на 21. Септември во 1931 година во Белград, играчката кариера ја започна во Словенија во младинските категории на Браник од Марибор. Потоа се афирмираше во Олимпија, а за Црвена Звезда настапуваше од 1954 до 1961 година, одигра 210 натпревари и постигна 144 гола.

Како тренер во Црвена Звезда работеше од 1964 до 1966 година, работеше и како универзитетски професор на Станфорд. По враќањето во Југославија беше професионален тренер во ФСЈ.

Работеше во младата и олимписка репрезентација на Југославија со која беше четврти на игрите во Москва во 1980 година, а во Лос Анџлес во 1984 година ја одведе Југославија до бронзенииот медал. Кратко беше селктор и на А тимот, на клупата помина осум натпревари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ФОТО: Екс сопругата на Огњен Амиџиќ фатена со новото момче, први фотографии од заљубениот пар

Angela

Сораја не штеди за наследникот, па претерува: Ова парче бебешка облека чини 650 евра (ФОТО)

Angela

Прво земете здив, па кликнете: Дали е ова најпровокативната снимка на Јелена Карлеуша? (ВИДЕО)

Angela