EXCLUSIVE MK
Uncategorized НАСЛОВНА

По шест месеци брак ја остави поради Шехерезад: Еве како изгледа првата сопруга на турскиот актер Халит Ергенч (ФОТО)

Турскиот актер Халит Ергенч ја оставил својата 14 години помлада бремена сопруга за колешка која ја запознал на снимањето на серијата „1001“, а таа во такви околности не сакала да роди дете, па абортирала.

Сега тој има три деца, синовите Али и Хан и ќерката Лејла, а иако одвреме-навреме се шпекулира за нивен развод од Бергузар Корел, оваа актерска двојка одолеа на сите неволји.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Berguzar Korel (@berguzarkorel)

Нивната прва средба на филмскиот сет беше толку судбоносна што и двајцата ја прекинаа врската во тоа време: Бергузар го остави своето момче, а Халит се разведе од тогашната сопруга Гизем Сојсалди (39).

Гизем еднаш се присети на нејзината прва средба со нејзиниот тогаш иден сопруг.

– Јадев риба на плажата во Фоча со другарка. Халит таму го снимаше филмот „Прва љубов“, беше со екипата од сетот. Келнерот ни пријде и ни рече: Девојки, тука се Халит Ергенч и Халит Аби и сакаат да те запознаат. Тие инсистираат на тоа, не можев да им кажам не. Се испостави дека и тој му рекол на Халиту дека јас и мојот пријателка сакаме да го запознаеме – изјави таа во една прилика.

– Халит дојде и седна на нашата маса. Се разбира, бев малку нервозна. Си помислив: Како се осмелуваш! Но, тој беше толку пријатен и сладок. Поминавме три часа заедно и се заљубивме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gizem Erman Soysaldı (@gizoska)

Како што еднаш призна во интервју за „Hurriye Gizem“, ѝ беше необично што Халит инсистираше да се ожени, бидејќи тој секогаш се плашеше од брак поради неговиот татко. Имено, неговиот татко се женел петпати и имал шест деца.

– Верував дека нема да се омажам до 30-тата година, но животот ми се промени за миг – изјави Гизем.
Гизем дипломирала политички науки, но поради Халит целосно ги променила своите животни планови. Таа го одложи заминувањето во Америка и нејзиниот сон да стане актерка.

Често плачеше од среќа, бидејќи Халит и беше прекрасен и велеше дека е најсреќниот човек на светот, бидејќи таа му е сопруга.

Гизем и Халит се венчале во 2008 година, а само половина година подоцна тој побарал развод, бидејќи се заљубил во колешката Бергузар Корел, која ја запознал на снимањето на серијата.

Во тој момент неговата прва сопруга била бремена, но решила да абортира.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gizem Erman Soysaldı (@gizoska)

– Не сакав да родам дете во таква средина – изјави Гизем

Како што пишуваат турските медиуми, Халит во текот на бракоразводната постапка и понудил на Гизем паричен надомест од 250.000 лири за да можат што побрзо да се разделат, но како што признала, ниту една сума пари не може да ја надомести болката што и ја нанел.

Подоцна Гизем зборуваше за разводот.

– Мојот психијатар рече дека ме уништил за да се излечи. Мораше да жртвува нешто и тоа беше нашиот брак – изјави Гизем, додавајќи.

– Плачев со денови. Тој дојде во еден момент и рече: „Мојата конечна одлука е развод – се присети таа и откри дека Халит не сака дете со неа и тоа дополнително ја поттикна да оди на абортус.

По разводот, таа го запознала поранешниот сопруг.

– Ми се јави и се сретнавме и пиевме кафе. Подоцна повторно се јави. Никогаш не му се јавив – заклучила актерката која од 2012 година е во брак со режисерот Хусејин Карабеја (52) и имаат син.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ЛЕПА ЛУКИЌ СКРШЕНА ОД БОЛКА – пејачката доживеала трагедија на Велигден, останала без важна личност во животот

Angela

Четрири знаци ненадјено ќе добијат пари следната недела: Еве кои

Angela

Во која временска зона е Месечината?

Angela