EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Прележавте коронавирус? Овие намирници ќе придонесат за побрзо закрепнување на белите дробови

Воспалението на белите дробови е најчест здравствен проблем кој доаѓа со коронавирусот.

Белите дробови и црниот дроб заслужуваат посебно внимание бидејќи се најголеми чистачи на телото. Помеѓу бројните функции на црниот дроб е дека ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, притоа филтрирајќи ги токсините од воздухот и понатаму, го исфрлаат штетниот јаглерод диоксид од организмот.

Со одржување на здравјето на црниот дроб и белите дробови, клетките и ткивата во нашето тело се задоволуваат со здрава крв која е богата со кислород.

За квалитетната работа и добрата функција на белите дробови и црниот дроб е исклучително важна и храната која ја консумирате.

Во продолжение, ви претставуваме неколку намирници кои ќе придонесат за целосна детоксикација на овие органи.

Зелен лиснат зеленчук

Овој вид зеленчук е пред сè познат по изобилството од витамини како витамин А, Ц, К и фолна киселина.

Витаминот А е неопходен за здравјето на вашата кожа и очи, витаминот Ц е еден од најсилните антиоксиданти досега, а витаминот К е неопходен за згрутчување на крвта. Фолната киселина е еден од витамините Б и една од нејзините најважни улоги е обновување на крвните елементи.

Спанаќот, зелената салата, зелката, младиот кромид, кељот и коријандерот се најдобриот избор на лиснат зеленчук за чистење на организмот. Можете да ги јадете сирови, бланширани или во форма на смути.

Благодарение на содржината на калиум и магнезиум, овој зеленчук го подобрува здравјето на белите дробови, а бидејќи зелениот лиснат зеленчук изобилува и со хлорофил, тој помага во чистење на организмот од тешки метали.

Јаболкo

Ова овошје е богато со пектин, витамини и флавоноиди кои во голема мера придонесуваат за чистење на црниот дроб. Флавоноидите и антиоксидантите го чуваат здравјето на белите дробови и целиот респираторен систем.

Редовното консумирање јаболка секој ден, после појадок и после ручек ќе ги реши проблемите со гихт, ревматизам, артритис, проблеми и болести на црниот дроб и бубрезите, опструкција на крвните садови, а воедно ја прочистува крвта и ги елиминира маснотиите.

Јадењето јаболка позитивно влијае на нервниот систем како и на забрзување на метаболизмот и губење на вишокот килограми.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп – денот пред викендот ќе го запамети особено еден знак на љубовен план, а еве што ги очекува родените во месец мај

Angela

АЛБАНСКАТА ПЕЈАЧКА ПОКАЖА ДВОГЛАВ ОРЕЛ, ПА ЈА ГАЃАА ВО ГЛАВА – се појави морничава снимка од моментот, се сруши на земјата па настана молк (ВИДЕО)

Angela

Моќна порака до жените од Анџелина Џоли: По смртта на нејзината мајка, таа проговори за тешката болест

Angela