EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Принцот на Саудиска Арабија е најбогатиот меѓу сите богаташи: Има 37 години, троши како утре да не постои и живее во луксуз! (ВИДЕО)

Принцот, воедно и премиерот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман ал Сауд е еден од најбогатите луѓе во светот, кој имал интересно хоби – да троши милиони. Изреката „Никој ништо не му може“, најдобро го претставува овој принц

Тој имал сè и успевал да добие што и да посака. Саудиска Арабија се гордеела со него и неговата „отвореност“ кон светот, додека уживал во тоа што целата планета е негово „игралиште“.

Мохамед бил сопственик на еден од најскапите имоти во светот. Станувало збор за француски замок кој се наоѓал во близина на Париз и се простирал на 700 m2 и вредел 300 милиони долари. Овој замок имал 10 спални соби, винарска визба, домашно кино, базен со ајкули кој служел како аквариум и многу повеќе.

Роден во 1985 година, Мохамед го претставувал „новиот бран“ на Саудиска Арабија. Многумина биле согласни дека принцот од Саудиска Арабија е единствен, но само поради неговиот неверојатен талент за трошење пари. Мохамед бил сопственик на една од најлуксузните јахти во светот – мегајахтата „Серена“, долга 439 стапки и вредна околу 400 милиони долари. Оваа јахта имала голем внатрешен базен со солена вода, два хелиодроми, ноќен клуб, соба со снег, детски игротеки, ѕид за качување, тобоган на палубата, простории за набљудување на морското дно, 12 кабини и голем апартман за сопственикот со посебен лифт.

38-годишниот дипломиран правник бил страстен колекционер на уметнички дела, исто како и другите членови на саудиското кралско семејство, чија вредност може да достигне до 1.4 трилиони долари. Со вакво огромно богатство, сигурно може да си дозволите да се вклучите во „војна“ за наддавање на сликата на Леонардо да Винчи од 450 милиони долари на аукцијата на Кристи. Продадена за 450 милиони долари, сликата станала најскапата досега продадена на аукција.

Принцот Мохамед ја дал победничката понуда анонимно преку телефон. Уште од аукцијата не е познато каде се наоѓа уметничкото дело. Се појавиле шпекулации дека јахтата на Мохамед, „Серена“, се наоѓал „Salvator Mundi“, вреден речиси половина милијарда долари. Самиот принц решил да ги спречи гласините, со тоа што ќе изгради посебен музеј за да му го покаже на светот ова ремек-дело.

Младиот лидер, со сина крв кој има „јами на богатство без дно“, едноставно мора да биде предмет на контроверзии. Кога овој принц сакал забава, тој не одел на истата; наместо тоа забавата доаѓала кај него. Во 2015 година, MBS направил цел архипелаг во Мале, Малдиви, неговото место за забава. Заедно со над 100 егзотични танчари и изведувачи од целиот свет, тогаш 29-годишниот саудиски престолонаследник потрошил 50 милиони долари на неограничена забава.

Вела, приватен остров на Малдивите, познат како една од најпознатите и најскапите дестинации во светот, бил сведок на десетина Саудијци кои уживале во вештачкиот снег на недопрените плажи и раскошните вили со приватни палуби, базени и батлери. Персонал од 300 луѓе го служеле принцот, неговите среќни гости и големите имиња од целиот свет, вклучувајќи го Питбул, корејскиот рапер „Gangnam Style“ Псај и диџеј Афроџек. Како што излегла веста за посетата на Мохамед во локален магазин, принцот и неговата делегација си заминале, пренеле „luxlife.rs“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Ужасна мајка: Ги оставила децата во автомобил за да може да краде, пожар го “проголта“ возилото

Angela

ГИ ЛЕГНАЛА ПА ГИ УЦЕНУВАЛА ТРОЈЦАТА ФУДБАЛЕРИ НА ЧЕЛЗИ – на онлифанс моделката и се заканува затворска казна доколку ќе има некој „срце“ да ја казни!

Angela

Македонија ја клекна на колена Италија

Angela