EXCLUSIVE MK
Медицина НАСЛОВНА

Природни состојки кои помагаат во ублажување на изгорениците од сонце: Особено едната ја имаме дома сите!

Негата на кожата е важна во текот на целата година, а особено е важно да ја заштитите од сончевите зраци во лето.

Ако уживате во лежење на сонце и го сакате оној исончан тен што непогрешливо кажува дека сте одмарале на плажа, треба соодветно да ја подготвите и заштитите кожата.

Тоа е важно не само заради здравјето на вашата кожа, туку и за да го задржите подолго тој исончан тен.

Секако, важна е и негата потоа, особено ако не сте се заштитиле доволно, па сте добиле изгореници.

За смирување на црвенилото и изгорениците може да ви помогнат и природни состојки кои сигурно ги имате во домот. И да ги немате, не се скапи како многу козметички производи за оваа намена.

Тоа се кокосово масло и алое вера.

Дерматологот Гета Јадав, основач на FACET Dermatology, советува прво да нанесете алое вера, а потоа кокосово масло.

„Алое вера гелот овозможува кожата да дише и најдобро се користи на почетокот на изгорениците од сонце. Кокосовото масло е подобро да се користи подоцна во фазата на обновување на изгорениците, кога кожата се лупи“.

Исто така, дерматологот напоменува дека треба да го избегнувате силното сонце помеѓу 11 и 15 часот и дека треба да користите крем за сончање со заштитен фактор.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

НИВНАТА ЉУБОВ НЕ МОЖЕШЕ ВЕЧНО ДА ЈА КРИЈАТ – овој колега од „ѕвездите на гранд“ е момчето на нашата победничка Славица, сите добро го знаете! (ФОТО)

Angela

Роналдо по дебаклот: Навивачите заслужуваат подобро од ова

Angela

КОПИЈА НА СВОЈАТА МАЈКА – се соблече во бикини ќерката на Мелита Ракичевиќ, кога ќе видите каква убавица е Барбара ќе подзинете (ФОТО)

Angela