EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија

Продолжениот викенд нови 210 заразени од ковид

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022):

Направени се 4.620 тестови, а регистрирани се 210 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –85, Битола – 51, Прилеп – 14, Кавадарци – 8, Охрид и Штип – по 7, Струмица – 6, Гостивар, Делчево и Берово – по 4, Куманово, Тетово, Велес и Кичево – по 3, Ресен и Демир Хисар – по 2, Струга, Неготино, Пробиштип и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (210), регистрирани се 32 реинфекции.

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 73, Битола – 23, Велес – 8, Куманово, Кавадарци и Штип – по 5, Кичево – 4, Прилеп, Гостивар и Струмица – по 3, Тетово и Гевгелија – по 2, Охрид, Неготино, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 30.04 до 02.05.2022), нема пријавено починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавено починати лица.

Направени се 4.620 тестови преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-141, ЦЈЗ Битола-115, ЦЈЗ Прилеп-42,ЦЈЗ Тетово-19,ЦЈЗ Куманово-39,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–104,Жан Митрев (Филип Втори)-57,Авицена-68, Биотек-168, Систина-73, лабораторија Лаор-64,Синлаб-4, Ремедика-16, Плодност-42, Генеа-28,Никоб Лаб-375, ВФВ Медикал-17,Ели МедикаПлус-41, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–38,ЖанМитрев Струмица–7,Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-70, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 2.876.

Досега во земјата се направени вкупно 2.022.649 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.769, бројот на оздравени пациенти е 299.865, на починатие 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 624.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно):

Скопје 145611, Активни 283

Куманово 16632, Активни 8

Битола 15367, Активни 146

Прилеп 14150, Активни 28

Тетово 13449, Активни 8

Кавадарци 10639, Активни 22

Велес 9765, Активни 8

Гостивар 9579, Активни 6

Охрид 8844, Активни 23

Струмица 8056, Активни 8

Штип 8028, Активни 18

Кичево 5621, Активни 16

Кочани 5074, Активни 3

Струга 4716, Активни 2

Гевгелија 4401, Активни 3

Неготино 3678, Активни 3

Ресен 2719, Активни 7

Свети Николе 2626, Активни 2

Радовиш 2528, Активни 0

Крива Паланка 2413, Активни 0

Делчево 1975, Активни 5

Дебар 1673, Активни 0

Берово 1659, Активни 16

Валандово 1485, Активни 0

Виница 1391, Активни 3

Пробиштип 1266, Активни 1

Богданци 1019, Активни 0

Кратово 965, Активни 2

Крушево 926, Активни 0

Демир Хисар 830, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 346, Активни 0

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пожарите кај Пехчево и Делчево и натаму се шират и загрозуваат повеќе села

Angela

Денеска сончево и топло – еве какво време не очекува за време на викендот, особено прочитајте што не очекува во недела!

Angela

Локални избори: Неделава пристигнуваат првите 250 апарати за отпечатоци од прсти

Angela