EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Произведена паметна светилка која сигнализира пад на стари лица

Технолошката компанија „Ноби“ од Антверпен произведе светилка која користи вештачка интелигенција за да сигнализира кога постаро лице паднало и да вклучи аларм за итен повик доколку е потребно, објави порталот „Фокус на Белгија“.

Светилката е првенствено наменета за старечки домови и е важна особено навечер кога има помалку персонал во домовите.43

Паметната светилка сигнализира пад на човек, но и активира аларм во кој лицето се прашува дали е неопходно да се повика персоналот за помош.

Откривањето пад и комуникацијата се главните задачи на паметната светилка, но концептот има и други предности. Во мирување е 24 часа на ден, дискретно се вклопува во таванот, не поднесува љубопитни погледи и ја почитува приватноста, лесно се поставува и постојано ја мери температурата на околината и квалитетот на воздухот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ДАЛИ ГО МЕСТИТЕ СВОЈОТ КРЕВЕТ НАУТРО? Еве што кажува тоа за вашата личност

Angela

Некој сака да ми ја „скине“ главата: Дарко Лазиќ се огласи по скандалозната снимка од него

Angela

Се огласи момчето кое ја удри Бебе Реџа во главата со телефон откако го покажа двоглавиот орел – од причината ќе подзинете, многумина се сложуваат (ФОТО)

Angela