EXCLUSIVE MK
Убавина

Производи за убавина што треба да ги избегнувате во лето

Кожата е помасна, кожата и шминката се топат, кожата е склона кон акни, хидратацијата во зима може да биде преголема, а лошиот заштитен фактор може дополнително да ги комплицира работите, особено ако не го чистите лицето правилно. Тајната на добрата летна рутина, исто како и во исхраната, е – лесна. Изберете производи кои се лесни, слични на гел и полесна текстура и избегнувајте ги оние што ќе направат вашата кожа да реагира уште повеќе на сонцето.

За полесно да ја редите летната козметичка торба, ќе ви откриеме кои производи дефинитивно треба да ги избегнувате, заедно со состојки како што се минерални масла, силикони и масло (бидејќи ги заглавуваат порите).

Масла и тешки креми

Хидратацијата е неопходна во секоја сезона, но има неколку различни производи за хидратација. Многу од препаратите што ги сакаме во зима содржат омекнувачи за да спречат губење на влага од кожата што е можно поефикасно, но истите овие состојки во лето ја прават кожата помрсна и може да ги заглави порите. Најдобри замени се хидратантните креми со лесни текстури слични на гел, како и интензивно хидрирачки серуми и дневни бустери.

Мрсна крема со заштитен фактор

Иако постојано велиме дека на лицето треба да се применува заштитен фактор на дневно ниво, навистина треба да бидеме внимателни што точно ставаме на лицето. Кремите за сончање можат да ја затнат кожата, но денес за среќа постојат голем број минерални креми за сончање формулирани специјално за мрсна или чувствителна кожа.

Тешки маски

Маската не мора да биде во форма на крем за да биде ефикасна – користете лесни текстури со хидрирана алое вера и хијалуронска киселина за хидратација, а најдобрите видови маски за честа употреба во текот на летото се оние кои длабоко ја чистат кожата, го зајакнуваат нејзиниот сјај и го смируваат по изложување на сонце.

Течна пудра со силно покритие

Ако кожата е во лоша форма, покривањето со тешки пудри само ќе направи да се чувствувате полошо, без разлика колку мислите дека покрива. Најдобро е да користите шминка за која е наведено дека не е комедогена. BB или CC креми, навлажнувачи со додадена боја, темели на база на вода или темели на база на прав кои можат да апсорбираат вишок маснотии и пот се идеални за ова.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Докажано: Чекори што помагаат да се ослободите од масните наслаги

Angela

Зелена маска која ќе ви го освежи изгледот

Angela

Тајната на младешкиот изглед Викторија Бекам ја крие со години, а Бекам сега ја издаде – по 25 години фудбалерот откри тајна која жените уште денес ќе ја применат! (ФОТО)

Angela