EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Променливо време со пороен дожд нѐ очекува цела недела

Метеоролозите за денеска најавуваат променливо облачно време. Од пладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд проследен со појава на грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Утринските температури ќе се движат од 12 до 20 степени, а максималните дневни ќе достигнат до 33 степени.

Во Скопје слично време, со дожд и грмотевици и максимална дневна температура до 30 степени.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови ќе има развој на локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Во текот на оваа работна седмица под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), силни електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град. И во Скопската Котлина ќе има честа појава на нестабилност, а повремено ќе има услови да биде и во форма на невреме. Дневните температури ќе бидат во опаѓање.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КАФЕ НА СТАПЧЕ! Одличен освежителен десерт, на кој со задоволство ќе му се враќате, особено во топлите летни денови

Angela

ДЕНЕСКА Е ВЕЛИКА САБОТА – денот меѓу смртта и воскресението, се прават последните подготовки за празникот!

Angela

„Боже, спаси нè од гнев и горчина“: По погребот на нивната ќерка родителите се обратија со потресни зборови – болката е неиздржлива

Angela