EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

Пукна пријателството: Раста и синот на Синан Сакиќ си кажаа “збогум“, ова е причината

Дека не треба да мешате бизнис и пријателство е лекцијата на раперите Стефан Ѓуриќ Раста и Ален Сакиќ, наследникот на легендарниот Синан Сакиќ, кои по долгогодишна деловна и пријателска врска ја прекинаа соработката.

Раста и Ален отвориј издавачка куќа пред неколку години, а како Ало.рс дознава, прекинот во комуникацијата бил поради себичноста на Ѓуриќ. Како што раскажал извор близок до раперите, последната капка се случила кога Раста, чие име го носи компанијата, одбил да му даде удел на Ален во акциите.

-Раста и Ален се пријатели повеќе од 15 години, а нивното пријателство отсекогаш било силно и искрено. Токму од дружењето почнаа да создаваат музика заедно, а спонтано влегоа во светот на бизнисот кога ја основаа издавачката куќа „Балкатон“, мислејќи дека работата никогаш нема да дојде меѓу нивното пријателство. Всушност, така беше на почетокот, изјави извор и додаде дека Раста и Ален вложиле многу време и талент за да го подигнат бизнисот на повисоко ниво.

-Никогаш не им било тешко да останат во студио цел ден и цела ноќ бидејќи и двајцата сакале да успеат. На почетокот соработуваа со помалку познати ѕвезди, но како што го развиваа бизнисот успехот не изостана, истакна соговорникот и откри дека проблемот настанал во моментот кога Ален побарал унапредување.

-Издавачката куќа од почетокот се водеше под името на Раста, а тоа за Ален тогаш не беше проблем. Меѓутоа, во еден момент тоа почнало да му пречи, па побарал да добие дел од акциите. Раста не го сакаше тоа, па избегнуваше секакви разговори за тоа, што го повреди Ален. Му пречеше тоа што неговиот добар пријател и деловен соработник не сакаше да го признае неговиот удел во создавањето на издавачката куќа, иако целото нивно опкружување знаеше колку многу се жртвуваше Ален, изјави изворот.

Тој му се јавил на Раста на телефон и му рекол дека повеќе нема да соработуваат. Ова го шокираше, но Ален беше цврст во својата одлука, па не остави друга опција.

Овие сознанија ги потврди и самиот Ален, кој неодамна изјави дека кариерата ја продолжува самостојно.

-Јас пораснав во таа издавачка куќа. Имав слобода да донесувам одлуки, но конечната секогаш беше на Раста. Сега веќе нема да има. Бевме заедно со години, јадевме, пиевме и се дружевме, но дојде време да се осамостојам, потврди Ален.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

„Мајкрософт тимс“ ја воведе опцијата „воки-токи“

Angela

Владата треба да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Angela

ЗОШТО ДА НЕ ТРЕБА ДА ЈА ФРЛАТЕ КОРАТА ОД ЛИМОН? Еве за што може да се користи

Angela