EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Работи поради кои спротивниот пол ве избегнува

Психолозите од Универзитетот во Северна Ирска дошле до заклучок дека луѓето кои немаат смисла за хумор се помалку привлечни, без разлика на тоа како изгледаат и кои се нивните други карактеристики. По години и години истражување, научниците наведоа 10. работи кои не прават помалку привлечни за спротивниот пол, а некои од овие особини се дури и многу одбивни.

1. Стрес
Студијата од 2013. година покажала дека жените кои се под стрес, па затоа имаат високо ниво на кортизол во телото, се помалку привлечни за мажите.

2. Лажење
Склоноста кон лажење е една од најодвратните човечки особини, дури и кога станува збор за мали, безначајни лаги.

3. Ненаспиеност
Студијата од 2010. година спроведена во Шведска покажала дека ненаспаните луѓе се непривлечни за спротивниот пол. Колку помалку спијат, толку се помалку привлечни.

4. Злоба
Пред две години, истражувачите на група волонтери утврдиле дека злобните луѓе се непривлечни. На волонтерите им биле покажани фотографии од луѓе со неутрален израз на лицето, а под секоја пишувало какви се. Луѓето кои биле опишани како злобни или зли – биле оценети како помалку привлечни.

5. Сиромашен говор на телото
Сиромашниот говор на телото или статичноста за време на комуникацијата е нешто што ги прави луѓето помалку привлечни. На пример, луѓето со прекрстени раце и спуштени рамења се помалку привлечни за спротивниот пол отколку потемпераментните.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Интересни факти за Македонија – eден од преживеаните од Титаник е Македонец

Angela

Вардар посилен за уште еден спонзор

Angela

ЕВРОПА ОДЛЕПИ ПО НЕА, А НЕКОГАШ ЧИСТЕЛА ТОАЛЕТИ – претставничката на Израел е вистинска секс бомба која има служено и војска (ФОТО)

Angela