EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

„Радио метроном“ ја отвора Неделата на франкофонскиот филм

21„Неделата на франкофонски филм“ во Македонија ќе донесе пет проекции на филмови во Кинотеката на Македонија од 23 до 28 март 2023 година.

Настанот го организираат Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Романија и Романскиот културен институт, Амбасадата на Швајцарија, Амбасадата на Белгија во Софија и Валони-Брисел Интернационал, Амбасадата на Луксембург и Кинотеката на Северна Македонија.

Проекциите започнуваат секој ден во 20 часот, со превод на македонски јазик.

– четврток 23.03, романскиот филм „Радио Метроном“, е во режија на Александру Белк, а главните улоги ги толкуваат Мара Бугарин и Себан Лазаровици.

– петок, 24.03, швајцарскиот филм „Последниот танц“ на Делфин Лерисе (2022, 1h24), со Франсоа Берлеан и Касеј Моте Клајн.

– сабота, 25.03, белгискиот филм „Последното искушение на Белгијците“ на Жак Бикоа (2021,1h16), со Алис Дитоа, Вим Вилер и Алекс Визорек ; по проекцијата следи коктел овозможен од Амбасадата на Белгија во Софија и Валони-Брисел инрернационал.

– понеделник, 27.03, францускиот документарен филм „Деца на татковината“ на Тјери Демезјер и Албан Терле (2022, 1h50), со Елса ле Петрек, Тјери Демезјер.

– вторник, 28.03, со луксембуршкиот анимиран филм „Неверојатната приказна на Фрици“ на Раиф Кукула и Матијас Брин се затвора неделата на франкофонски филм.

 

Photo by Mason Kimbarovsky on Unsplash

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Природна убавина и голи гради: Еве како изгледала Ана Николиќ пред да стане пејачка (ФОТО)

Angela

Цеца се причести за Велигден – еве каде го дочека најголемиот христијански празник, друштво и правеше оваа личност! (ФОТО)

Angela

ОВАА фотографија ја понижува Кејт: Меган блеска покрај кралот Чарлс – нов хаос во кралското семејство

Angela