EXCLUSIVE MK
Македонија

Расте бројот на нови случаи на Ковид-19, има и починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.087 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на Ковид-19. Починато е едно лице од Тетово, а регистрирани се 28 оздравени пациенти.

Лице од Тетово, починало во болнички услови, а е на возраст од 77 години, соопштуваат од МЗ.

Од 54 новозаразени, од Тетово се 32, Скопје – 13, Дебар – 4, Гостивар и Валандово – по 2, Кичево – 1.

Од 28 оздравени пациенти, од Скопје се 12, Куманово – 4, Тетово – 3, Кичево, Велес, Охрид и Струга – по 2, Струмица– 1.

Направени се 3.087 тестови преку: ИЈЗ-19, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-126, Авицена-70, Биотек-82, Систина-65, лабораторија Лаор-10, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-589, ВФВ Медикал-18, Ели Медика-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.078.

Досега во земјата се направени вкупно 985.556 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.506, бројката на оздравени пациенти е 150.399, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 613.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) , Активни случаи (вкупно)
Скопје 68930, Активни 184
Куманово 8959, Активни 67
Прилеп 8340, Активни 11
Тетово 7496, Активни 177
Битола 6335, Активни 25
Велес 5479, Активни 3
Гостивар 5237, Активни 47
Кавадарци 5160, Активни 4
Охрид 5030, Активни 9
Штип 4966, Активни 3
Струмица 4144, Активни 16
Струга 2988, Активни 5
Кочани 2799, Активни 5
Кичево 2618, Активни 15
Гевгелија 2197, Активни 2
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1528, Активни 3
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1164, Активни 3
Берово 1035, Активни 3
Делчево 974, Активни 1
Дебар 965, Активни 21
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 7
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 271, Активни 2
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Неуромедика поддржувач на македонскиот фудбал во Порто: Одиме на СП (фото + видео)

Angela

Се евакуираат неподвижни лица по пожарот во пехчевско-делчевскиот регион

Angela

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Angela