EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Рецепт на денот: Потпечени тестенини со брокула и панцета

Предлог за лесен и брз лесен оброк со тестенини и зеленчук.

Потребни состојки:

-300 тестенини

-брокула

-2 чешни лук

-1 павлака за готвење

-150 г панцета

-1 јајце

-рендан пармезан

-сол, бибер

Начин на подготовка:

Сварете ги тестенините и брокулата во солена вода. Ситно исечете ги лукот и панцетата, па попржете на загреано масло. Внимавајте лукот да не прегори, тогаш добива горчлив вкус.

Изматете ги јајцата и додадете павлака. Соединете ги брокулата и тестенините со панцетата, ставете ги во огноотпорен сад, па прелијте со смесата од павлака и јајца.

Наросете со изрендан пармезан и оставете да се запече околу 10 минути.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ФОТО I Гради „до папокот“ и брадавици на мегдан на бремената Кортни Кардашијан

Angela

ТОРТА НА НЕКОЛКУ КАТА И ПОДАРОЦИ НА СИТЕ СТРАНИ – прославата не можеше да се одложи и покрај трагедијата која ги снајде (ФОТО)

Angela

Шкорпијата ќе добие одлични вести од странство, на Лавот итно му е потребен одмор

Angela