EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

Речиси 50 илјади луѓе загинале во турскиот земјотрес

Земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтеровата скала на 6 февруари ја погодија турската област Кахраманмараш, а беа почувствувани и во северозападна Сирија, но и во поширокиот регион.

Според турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), околу 13 милиони луѓе во 11 градови биле погодени од оваа елементарна непогода. Околу три милиони луѓе не се во своите домови, па така се знае дека еден месец подоцна подигнати се 332 шаторски населби каде што се сместени околу 1,8 милиони луѓе и уште 270 илјади луѓе во други објекти за престој како студентски домови, пансиони, и слично.

Претседателот на АФАД, Јунус Сезер, зборувајќи пред медиумите изнесе бројки дека бројот на евакуирани лица е над 935 илјади лица, додека бројот на загинати е искачен на 47.975 лица.

 

 

Photo: https://twitter.com/RTErdogan/status/1624396339395153920

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Најнеобичните езера во светот

Angela

Денеска е спомен на јавувањето на небо на Крстот Господен во Јерусалим – желбите вечерва се исполнуваат под еден услов!

Angela

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Angela