EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

Родителите на Кејт Мидлтон банкротираа со бизнисот: Должат вртоглава милионска сума на пари

Родителите на Кејт Мидлтон ја продаваат компанијата со заеми од 2,6 милиони фунти, бидејќи прогласија банкрот.

Компанијата за организирање настани и забави Party Pieces, управувана од родителите на принцезата од Велс, Керол и Мајкл Мидлтон, изгубила речиси 2,6 милиони фунти пред да биде продадена на британски милионер, пишува Дејли Мејл.

Party Pieces Holdings должи речиси 613.000 фунти на даночните власти. Родителите на Кејт Мидлтон како причина за тоа го наведоа затворањето на компанијата и кризата со трошоците на животот што предизвикало нагло намалување на продажбата и проблеми со готовинскиот тек. Компанијата, исто така, должи повеќе од 218.000 фунти на RBS за заем што го зеде за поддршка на бизнисот за време на коронавирусот, 456.000 фунти на други заемодавачи и 1,4 милиони фунти за тн необезбедени заеми.

Party Pieces делумно беше продаден на Teddy Tastic Bear Company Limited за 180.000 фунти, при што фирмата задржа 12 вработени и остана во својата сегашна база во Беркшир. На почетокот на 2023 година, извршниот директор на Party Pieces поднесе оставка, а Мидлтон и другите членови на одборот се обидоа да ја зацврстат компанијата и да најдат купувач.

Дејли Меил детално наведува дека приходите на Party Pieces паднале од 4,5 милиони фунти на 3,2 милиони фунти помеѓу 2021 и 2022 година, при што компанијата забележала загуба од 900.000 фунти.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КФСМ зголеми број на странци кај жените, следни се мажите?

Angela

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Angela

Чарлс го понижи помалиот син: Хари го возврати ударот пред целиот свет – еве што се случи по крунисувањето

Angela