EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Русите се колнат во овој чај во зима: Има тајна состојка

Еве како да направите руски чај за посилен имунитет!

Руски чај за имунитет се подготвува само од неколку состојки, а е многу вкусен! Доколку барате чај за зајакнување на имунитетот, подгответе го и пијте го овој секој ден. Полн е со витамини и здрави состојки, а ќе им се допадне и на тие кои не се големи љубители на чај.

„Тајната“ состојка на овој чај е ананасот! Можеби се прашувате, од каде ананасот во оваа приказна?
Во 18 век, богатите во Русија купувале увозен ананас и го плаќале со суво злато. Тоа било скапа и егзотична храна која се јадела само во најбогатите куќи.
Како што растеше увозната индустрија, како и технолошкиот напредок што овозможи да се зачува ананасот, тој стана широко распространета и популарна храна во Русија. Затоа е главна состојка во овој чај кој се пие во зима!

Компоненти:

Литар вода
4 кесички црн чај
Лажица цимет
Лажица каранфилче
Чаша сок од портокал
Чаша сок од ананас
Чаша сок од јаболко
Сок од лимон

Подготовка:

Прво сварете кесички чај во две шолји вода за да добиете концентриран црн чај. Потоа во големо тенџере загрејте ги сите останати состојки, додадете црн чај и оставете да зоврие. Веднаш намалете ја топлината и динстајте уште две минути, а потоа испијте go топлиот чај или чувајте го во фрижидер и консумирајте го разладен.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Најчести недоразбирања помеѓу мажите и жените

Angela

Крушевска пита

Angela

Хороскопски парови кои не се идеални, ама ќе успеат ако се потрудат

Angela