EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Свет

Сателитите на Албанија испраќаат слики и геопросторни информации

Сателитите „Албанија 1″ и „Албанија 2″ беа лансирани на 3 јануари оваа година од Кејп Канаверал на Флорида, како дел од мисијата „Транспортер 6“ на американската компанија „Space X“, сопственост на Илон Маск.

Албанскиот министер за одбрана, Нико Пелеши, изјави дека најмалку четири дена во неделата тие добиваат слики од сателитите, кои понатаму се предадени на Агенцијата за геопросторни информации.

Според него, тие можат да се дадат и на приватни компании кои за тоа ќе покажат соосветен интерес, но најпрвин најави дека ќе се изгради процедура за такво нешто.

Медиумите шпекулираат со сума од шест милиони долари која била инвестирана во оваа мисија за лансирање на двата сателита.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Какво време не очекува во наредните денови

Angela

Возачот на косовскиот автобус во обвинителството се бранел со молчење

Angela

Еден загинат и девет повредени во земјотресот на Крит

Angela