EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости Светот на познатите

Светска потрага по изгубената гитара на Пол Меккартни

Целиот свет се ангажира во потрагата по еден од најславните музички инструменти, оригиналната бас гитара од моделот „Hofner“ на славниот член на легендарните The Beatles, Пол Маккартни.

Проектот „Изгубениот бас“ ја моли светската јавност за каква и да е информација за, како што се наведува, „најзначајната бас гитара во историјата“, пренесува BBC.

Маккартни го купил инструментот за 30 фунти во германскиот пристанишен град Хамбург во 1961 година, но по осум години гитарата исчезнала. На неа музичарот свирел во создавањето на музиката на The Beatles тие години, вклучително и на хитовите „Love Me Do“ и „She Loves You“.

Потрагата започна откако Маккартни го замолил произведвуачот на музички инструменти „Hofner“ да ја пронајден неговата обожувана гитара. Проектот „Изгубениот бас“ го води Ник Вас кој ги здружил силите со двајца новинари во обидот да ја разреши „најголемата мистерија на роконекролот“.

Според Вас, не е јасно што се случило со гитарата која најверојатно некаде тргната настрана кога култната ливерпулска четворка го заврила снимањето на албумот „Get Back“ во 1969 година. Тој интензивно соработувл со Маккартни и ја напиша книгата за исчезнатата гитара „Hofner 500/1 Violin Bass“.

Инаку, Маккартни и натаму на бас гитарите на „Hofner“,

Во последно време има сѐ повеќе нагаѓања колку би чинела таа гитара сега на наддавање. Украдената гитара на фронтменот на бендот Џон Ленон, која се појави половина век подоцна, беше продадена за 2,4 милиони долари, а акаустичката гитара на Курт Кобејн, фронтменот на култните Nirvana на која свиреше на легендарниот настап на MTV Unplugged, на аукција постигна цена од 6 милиони долари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ДЕНЕСКА Е ЃУРЃОВДЕН: Празник врзан за здравје и женачка – еве што треба да направите

Angela

Романтичната љубов може да трае вечно

Angela

Пристигнува помрачување на Сонцето и носи невидени космички промени

Angela