EXCLUSIVE MK
Uncategorized

СЕ БОРЕЛ СО СТРАШЕН ПОРОК, А СЕГА ЦЕЛА ЕВРОПА ГО ДОЗНА – кој е Финецот на кого за влакно му побегна победата, а на сцената направи хаос

Во саботата во финалето на Евровизија победата ја однесе шведската претставничка Лорин и тоа по втор пат во изминатите 11 години.

Меѓутоа, според гласовите на публиката убедлив фаворит беше Финецот Карја кој својата земја ја претстави со песната „Cha Cha Cha“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Käärijä (@paidatonriehuja)

Иако тој доби 376 гласови од публиката, не успеа да победи на Евровизија, бидејќи стручното жири и даде предност на шведската претставничка, па откако се собраа поените таа по втор пат триумфираше на ова музичко шоу.

Без разлика на крајниот резултат, на овој пејач му се предвидува блескава кариера, додека песната стана вирална низ целиот свет.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Käärijä (@paidatonriehuja)

Карја (Käärijä) чие правилно име е (Pöyhönen) има 29 години, а роден е во Хелсинки, а израснал во гратчето Вантау во близина на финската престолнина.

Тој својата музика години наназад ја издавал сам, а првиот дискографски договор го потпишал во 2017 година. во јануари оваа година доживеал вистински успех откако победил на изборот за песна на Евровизија во својата родна земја.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Käärijä (@paidatonriehuja)

Во една своја прилика во пресрет на Евровизија тој објавил со сите пороци кои се соочувал во минатото.

„Во првата моја песна која ја објавив во Финска пеам за коцкањето“, вели тој.

Неговото уметничко име на Фински значи „профитер“, што многумина луѓе го поврзуваат директно со коцкањето кое му било голем порок.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Käärijä (@paidatonriehuja)

Во песната со која се бореше за победа на Евровизија се пее за „слободата“, „забавата“ и „оставањето на проблемите под тепих“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Käärijä (@paidatonriehuja)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Принц Хари и Меган не се поканети на роденденската парада на Чарлс Трети: Односите сè постудени!

Angela

АРАПИТЕ ЌЕ ПОЛУДАТ ПО ОВАА СНИМКА – прво позираше во танга на базен, а сега девојката на Роналдо започна ново хоби, во земјата е единствена која го прави тоа!

Angela

Црвен или бел компири: Која е разликата и кој е поздрав?

Angela