EXCLUSIVE MK
Медицина НАСЛОВНА

СЗО: Нема испораки на медицинска опрема поради ограничувањата на аеродромот

Светската здравствена организација има резерви во Авганистан за само една недела, откако се блокирани испораките на медицинска опрема од странство. Агенцијата на ОН е загрижена дека сегашниот пресврт во Авганистан може да доведе до нагло зголемување на бројот на заразени со коронавирус.

Претставникот на СЗО Ахмед Ал-Манхари, исто така, рече дека 95 отсто од здравствените установи во Авганистан остануваат во функција, но дека некои жени не се враќаат на своите работни места.

Испораките на повеќе од 500 тони медицински материјали од Дубаи, вклучувајќи хируршка опрема и комплети за неухранетост, се одложени поради ограничувањата на аеродромот, соопштија претставници на СЗО.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дали овесните снегулки се добар сојузник на губењето килограми?

Angela

Денеска сончево и топло – еве какво време не очекува за време на викендот, особено прочитајте што не очекува во недела!

Angela

Речиси 50 илјади луѓе загинале во турскиот земјотрес

Angela