EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Совети за јакнење на имунитетот во есен и зима

Со наближувањето на есента и зимата, важно е да се сосредоточиме на зајакнување на имунитетот. На имунолошкиот систем може да влијаат стресот, начинот и квалитетот на спиење, но и, особено, храната што ја јадеме. Следат некои од најлошите навики во исхраната што можат да го ослабнат човековиот имунитет.

Консумирање премногу алкохол

Според американската нутриционистка Мери Албус, консумирањето премногу алкохол може негативно да влијае на нашиот имунитет.

– Алкохолот може да го потисне имунолошкиот одговор на телото на зараза. Со пиење алкохол, на телото може да му треба повеќе време да ја препознае и одговори на заразата во развој, вели Албус.

Алкохолот може да го ослабне нашиот имунитет и со промена на апсорпцијата на потребните хранливи материи. Албус вели дека тој ја инхибира апсорпцијата на виталните хранливи материи, како што се витамин Ц и цинк, кои се важни за имунолошкиот систем.

– Прекумерното консумирање алкохол може да направи симптомите на некоја болест да траат подолго и да станат потешки отколку што би требало, вели Албус.

Премногу шеќер

Албус напоменува дека и премногу шеќер во исхраната може да го ослабне имунитетот.

– Истражувањата го поврзуваат честото внесување храна богата со шеќер – со ослабена имунолошка функција. Белите крвни зрнца, кои се клетки вклучени во борбата против заразата, се негативно погодени од прекумерниот внос на шеќер, што може да ги спречи ефикасно да се борат против болестите!, објаснува таа.

Јадење премногу сол

На возрасно лице му требаат околу 2.300 милиграми натриум дневно, а некои внесуваат просечно околу 3.400 мг. дневно. Прекумерниот внос на сол може да има траен здравствен ефект.

– Јадењето храна богата со натриум, која е и доста преработена, може да предизвика воспаленија во телото и да ја зголеми опасноста од хронични заболувања, вели нутриционистката.

Недоволно овошје и зеленчук

Според Мет Мацино, исто така нутриционист, нам ни треба повеќе овошје и зеленчук во исхраната за да се одржи имунолошкиот систем.

– Овошјето и зеленчукот содржат големи количини на витамини, минерали и антиоксиданси, а овие соединенија се неопходни за поддршка на реакциите на Вашиот имунолошки систем и борба против болестите, вели Мацино.

Овошјето и зеленчукот имаат и растворливи влакна, поради што всушност, се корисни за имунитетот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Руски астролог предупредува: Јуни ќе биде претежок месец за еден знак

Angela

18-годишна девојка загина во сообраќајка на автопатот Скопје – Куманово

Angela

ФОТО: Грчка манекенка во природно издание на Канскиот фестивал, бројни реакции за нејзините веѓи на социјалните мрежи

Angela