EXCLUSIVE MK
Фитнес

Совети: Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории.

Како што пишува “Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не значи дека треба да гладувате или да ги одложувате оброците, туку само да ја промените утринската рутина, со цел да ги елиминирате вишокот килограми.

Во продолжение ви претставуваме пет совети кои на почетокот можеби ќе ви бидат обврска, но подоцна ќе прераснат во навика.

Трчајте

Потребно е да се истакне дека нема потреба од преголем напор, ниту повеќечасовно вежбање. Доволно е да почнете да трчате околу вашето место на живеење или да вежбате на опремата која ја имате дома. Оваа навика во утринските часови ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот.

Интензивирајте го тренингот

Поединечни студии покажуваат дека доволно е да се вежба само две и пол минути, но со висок интензитет, со што се согоруваат повеќе од 200 калории.

Вежби за мускули

Најдобар начин да се потрошат калориите во текот на целиот ден е да го забрзате метаболизмот во раните утрински часови со тоа што ќе правите некои вежби за мускули. Тоа можете да го остварите со мали тежини, кревајќи тегови или други реквизити додека гледате утринска програма. Исто така, не заборавајте да вклучите и неколку склекови или клекнувања.

Појадувајте

Не го одложувајте појадокот! Првиот оброк е најважен за вашиот метаболизам и тоа е причина зошто никогаш не треба да го прескокнувате. Првата работа која треба да ја направите наутро е да јадете, а потоа вашето тело ќе биде подготвено да согорува калории.

Не заборавајте на здравите грицки

Доколку не верувате дека можете да јадете и да ги изгубите вишокот килограми – не сте во право. Сè што треба да направите е само да обрнете внимание на тоа што консумирате. Со цел вашиот метаболизам да функционира правилно, во текот на денот “грицкајте” намирници кои се полни со антиоксиданси и протеини.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Долготрајното седење подобрете го со оваа петминутна вежба

Angela

Фитнес тренерот Крис Хеира советува: Вежбајте 5 минути за убаво тело (видео)

Angela

Пешачењето како здрав начин до тело во форма

Angela