EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости

Совет од мајстори: Еве што никогаш не треба да ставате во машината за перење

Без разлика на вашите навики за чистење и средување на домот, машината за перење е многу веројатно една од најпрометните машини во вашата куќа. Таа има голема моќ, можеме да ставиме секакви работи во неа и таа може многу, но не може сè.

И еден вообичаен предмет за домаќинството никогаш не треба да се става во машината.

Имено, за да работи (беспрекорно) што е можно подолго, стручњаците предупредуваат дека никогаш не треба да ги переме теписите за бања во него, бидејќи тие едноставно можат да бидат премногу за машината.

Експертите посочуваат дека проблем е големината на модерните машини за перење. Иако ова ви овозможува да перете поголеми количини алишта во помалку циклуси, таквите машини за перење може лесно да се преоптоварат и на тој начин трајно да ги оштетат виталните делови.

Проблемот е што килимите за бања апсорбираат толку многу вода што на крајот тежат многу повеќе од тежината за која е дизајнирана машината, изјави за “Фемили хХендимен” Скот Флинт, 30-годишен експерт за поправка на апарати за домаќинство.

Современите машини за перење имаат многу поголема брзина на центрифугирање од поранешните машини за перење – до 1200 вртежи во минута при ротирање со голема брзина. Овие поголеми брзини создаваат голема количина на сила со тешки предмети, а зголемената тежина ја уништува машината за перење.

Покрај тоа, теписите за бања често имаат гумена подлога која малку се распаѓа за време на перењето, а парчињата гума може да ја затнат одводната цевка. Но, Флинт забележува дека дури и душеците без гума може да го затнат одводот поради долгите влакна, а тоа може да резултира со скапи поправки.

„Проблематичните“ патосници можат да откорнат уште еден важен дел од машината за перење, задното лежиште што го поддржува барабанот и кој најмногу страда при перење на тешки патосници за бања и појавата на висока центрипетална сила генерирана од циклусот на центрифугирање. Производителите на машини за перење треба да ги предупредат клиентите да не ги перат патосниците за бања во нив, смета мајстор Флинт.

Затоа, рачно миење теписи за бања е најдоброто решение. Така и машината и душеците ќе траат подолго. Најлесен начин да го направите ова е да ја натопите подлогата во када и да ја измиете со сунѓер или четка и потоа да ја оставите да се исуши на воздух.

Исто така, во машината за перење треба да избегнувате миење на сите други предмети кои можат да станат премногу тешки кога се влажни, како што се јоргани, тешки ќебиња и кревети за кучиња.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Најдовте пари на улица: Еве што да направите за да ве следи среќа

Angela

Дневен хороскоп за 24. април 2022 година

Angela

Сергеј Трифуновиќ приведен во Сплит: Мештаните биле уплашени од паметното куче, а полицијата навредена

Angela