EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Сок од состојки кој ги олеснува симптомите на алергија

Симптомите на алергија на полен може да бидат многу непријатни, а лековите може да предизвикаат низа нуспојави. Една од билките кои создаваат алергија во овој период е амброзија.

Зрната со полен од амброзија може да предизвикаат кивање, црвенило на очите, отежнато дишење.

Ако сакате да се ослободите од тие симптоми на природен начин, пробајте го овој вкусен сок кој делува противвоспалително и ги отвора дишните канали.

Потребни состојки:

1 поголем морков

1 јаболко

Парче целер

Половина помало цвекло

Начин на подготовка:

Исечкајте го овошјето и зеленчукот и исечкајте го на парчиња. Префрлете ги состојките во соковникот, а потоа во стаклен бокал. Може да го пиете на празен стомак или меѓу оброци.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Тестенини со брокула и лимон е совршен ручек за температури над 30 степени!

Angela

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Angela

Мед – прв другар во обидот да дојдете до витка линија

Angela