EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Список на 20 најсилни болки – Породувањето го нема на истиот

Експерти од британската национална здравствена служба направија листа на најболните состојби што може да ги доживее една личност.

Иако болката и толеранцијата на болка се секако субјективно чувство, научниците тврдат дека овие се објективно најсилните болки што некој може да ги доживее. Болките се наведени без посебен редослед, а многумина забележале дека на списокот нема породување.

Така, според британските научници, ова се состојбите кои предизвикуваат најмногу болка.

Кластер за главоболка
Кластери за главоболка се неподносливи напади на хистамински главоболки на едната страна од главата, првенствено во областа на очите и слепоочниците.

Херпес зостер
Вирусна инфекција која може да трае еден месец. Болеста е предизвикана од вирусот „варичела зостер“, истиот тој што предизвикува сипаници. Откако ќе се пренесе сипаницата, вирусот останува во телото и се активира по еден од нервите и на тој начин ја предизвикува болеста.

Леплив капсулитис – “блокада” на рамото
Ова е најчеста причина за болка и вкочанетост на рамото кај луѓето. Болката и вкочанетоста може да траат две или три години пред да исчезнат спонтано, а во раната фаза состојбата може да биде многу болна.

Фрактура на коска
Фрактура на коска е повреда што резултира со нарушување на континуитетот на коските.

Срцев удар
Миокарден инфаркт или срцев удар е некроза (смрт) на дел од срцевиот мускул поради целосно прекинување на протокот на крв во погодениот дел од срцевиот мускул.

Комплексен регионален синдром на болка
Синдром на комплексна регионална болка (CRPS) е состојба на трајна и често оневозможувачка болка, зафаќа еден регион (обично раката) и често се јавува по траума која не одговара на сериозноста на нивото на болка. Постарото име за оваа состојба на хронична болка со придружни моторни и автономни симптоми е рефлексна симпатична дистрофија или каузалгија.

Дискус хернија
Најчесто се јавува во лумбалниот и цервикалниот ‘рбет. Болката е предизвикана од притисокот на дискот (рампа) кој се наоѓа помеѓу двата пршлени, а кој, во овој случај, се турка кон нервот што излегува од ‘рбетот. Тоа доведува до силна болка, пецкање, слабост на заболената нога, а во најтешките случаи до нарушување на мокрењето и празнењето на дебелото црево.

Фибромијалгија
Фибромијалгијата е хронична болест која се карактеризира со постојана болка и постојано чувство на замор и трае, во повеќето случаи, цел живот. Не ги оштетува мускулите, зглобовите, органите, не е опасен по живот и со текот на времето станува поднослив. 4% од населението страда од тоа. Фибромијалгијата ја намалува работната способност и значително влијае на квалитетот на животот и расположението.

Болка после операција
Интервенциите на умерена траума може да предизвикаат значителна болка по операцијата.

Чир на желудникот
Гастричниот улкус и дуоденалниот улкус може да се опишат како ограничено оштетување на мукозната мембрана на дигестивниот систем, која продира низ мускулниот слој на мукозната мембрана, оставајќи лузна кога ќе зарасне. Во развојот на болеста главна улога имаат инфекцијата со хеликобактер пилори, лековите, факторите на начинот на живот, тешкиот физиолошки стрес, но и генетските фактори.

Акутен панкреатит
Тоа е акутен воспалителен процес на панкреасот. Се јавува ненадејно и се карактеризира со силна болка. Болката обично се шири како појас околу горниот дел на стомакот.

Гихт
Гихт е име за група болести кои се карактеризираат со зголемена концентрација на урична киселина во крвта, напади на ненадејно воспаление (обично на еден) зглоб, таложење на кристали на урична киселина во близина на зглобовите, таложење на кристали на урична киселина во бубрезите и камења во бубрезите.

Ендометриоза
Ендометриозата е хронична болест која се карактеризира со појава на обвивка на слузницата на матката (ендометриум) на различни места во телото каде што инаку не би требало да биде, или каде било надвор од матката.

Тригеминална невралгија
N. trigeminal neuralgia, исто така позната како „tic douloureux“, е хронична болка која се јавува во областа инервирана од петтиот церебрален нерв (N. trigeminus), еден од нервите со најголема област на инервација. ТН е форма на невропатска болка (болка поврзана со повреда или оштетување на нервите).

Апендицитис
Апендиксот е дел од дебелото црево каде што тече тенкото црево. Кога се вели дека некој имал апендицитис, тоа значи акутен апендицитис или апендицитис. Се смета дека воспалението се должи на опструкција на слепото црево.

Камења во бубрезите
Камењата во бубрезите се формираат од кристали кои се таложат од урината и се акумулираат на внатрешните површини на бубрезите. Камењата во бубрезите најмногу ги погодуваат луѓето на возраст меѓу 20 и 40 години. Штом се појави повеќе од еден камен кај некоја личност, веројатно е дека ќе се појават повеќе.

Ишијас
Ишијасот е силна, остра болка во долниот дел на грбот која се шири на ногата низ глутеалната област, понекогаш сè до прстите.

Мигрена
Мигрената е функционална васкуларна пароксизмална главоболка која се јавува периодично и обично зафаќа половина од главата, па затоа зборуваме за хемикранија. Болката е често придружена со гадење, повраќање и визуелни нарушувања. Пред нападот често се појавува аура (пред-сигнал пред вистински напад на мигрена).

Артритис
Ревматоидниот артритис е тешка, хронична, воспалителна болест на сврзното ткиво која е најчеста во зглобовите. Кај ова нарушување, имунолошкиот систем ги напаѓа ‘рскавицата, коските и понекогаш внатрешните органи.

Српеста анемија
Српеста анемија е наследна форма на анемија – состојба во која нема доволно здрави црвени крвни зрнца (еритроцити) за да се пренесе соодветна количина на кислород низ телото.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Полицијата од три држави на нозе во нова потрага по Медлин која исчезна пред 16 години- се пребарува езеро

Angela

Септември носи оптимизам за три хороскопски знаци

Angela

Дневен хороскоп: Планетарните околности се на ваша страна

Angela