EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Свет

Србија потпиша договор со Фајзер за антивирусен лек

Министерот за здравство на Србија Златибор Лончар изјави дека бил „потпишан“ договор со претставници на компанијата „Фајзер“ за дистрибуција во Србија на нивниот експериментален лек за лекување на коронавирус. Србија е трета земја во светот што склучила ваков договор со компанијата „Фајзер“, и прва што ќе го има во употреба.

„Ние сме трета земја во светот што потпиша договор со „Фајзер“ и ќе бидеме првите што ќе го имаме тој лек, кој има 89 проценти успешност за избегнување болничко лекување и посериозни компликации“, рече Лончар.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Изгоре жива спасувајќи ја мајка си во тетовската модуларна болница

Angela

Пожарот во модуларната болница во Тетово настанал од спој од кабел на дефибрилатор

Angela

МЗ: Вчера се аплицирани 13 493 вакцини, 30 отсто од населението од 18 до 39 години примило барем една доза

Angela