EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Статуата на Херкул ископана покрај историскиот антички пат Виа Апија

Античка римска статуа на Херкул била пронајдена за време на поправка на канализација под парк во главниот град на Италија, Рим.

Статуата, која датира од периодот на Римското царство (27 г. пр. н.е. – 476 г.), се појавила од тлото покрај историскиот антички пат Виа Апија.

– Локацијата откри вистинско изненадување за нас – мермерна статуа во вистинска големина на лик кој го претставува Херкул, кој можеме да го препознаеме преку присуството на мотката и лавовското крзно на неговата глава,- се вели во објавата на „Апија Антика“, кои оваа информација ја споделија на Фејсбук.

Настанот се случил за време на реконструкција на дел од канализациските цевки кои биле искршени и предизвикувале лизгање на земјиштето. Ископувањето стигнало до длабочина од 20 метри, а како што најчесто се прави во Рим, било вршено во присуство на археолози.

Во ноември минатата година беше пронајдена збирка на бронзени статуи кои биле заштитени илјадници години од калта и топлата вода во мрежата на бањи изградени од Етрурците во Тоскана. Ова откритие на 24 статуи стари повеќе од 2.300 години беше прославено како едно од најважните археолошки откритија од ваков вид во последните 50 години.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ЕВРОПА ОДЛЕПИ ПО НЕА, А НЕКОГАШ ЧИСТЕЛА ТОАЛЕТИ – претставничката на Израел е вистинска секс бомба која има служено и војска (ФОТО)

Angela

ИМАЛО ЗОШТО ЈА КРИЕ ОД ЈАВНОСТА – кога светот дозна колку години има девојката на Халанд таа со право ги избришала социјалните мрежи (ФОТО)

Angela

Со убавината пленеше каде и да се појавеше: Драгана Мирковиќ во младоста сите ги маѓепсуваше со нејзината витка фигура (ФОТО)

Angela