EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Тестенини со брокула и лимон е совршен ручек за температури над 30 степени!

Временската прогноза повторно најавува топлина, а кога температурите ќе надминат 30 степени, сакаме времето што го поминуваме пред шпоретот да го сведеме на минимум.

Затоа секоја идеја за брз и хранлив ручек ни помага, а еден од предлозите е тестенини со брокула и лимон направени за 15 минути.

Состојки (за 4 порции):

0,5 кг кратки тестенини по желба
2 лажици екстра девствено маслиново масло
1 лажица путер
0,5 кг брокула, грубо исечкана
2 чешниња лук, ситно сецкани
рендана кора од лимон и сок од 1 лимон
120 мл кисела павлака за готвење
45 грама нарачан пармезан
сол и свежо мелен црн пипер
65 гр пињоли
3 лажици сецкан свеж босилек

Инструкции:

Ставете тестенини во врела солена вода и варете ги според упатствата на пакувањето додека не станат ал денте.
Додека тестенините се готват, загрејте ги маслиновото масло и путерот во голема тава на средна топлина. Додадете ја брокулата и пржете додека не го испушти мирисот, околу пет минути. Додадете лук, кора од лимон и сок и пржете додека состојките не ја ослободат аромата.

Промешајте го кремот за готвење и оставете да зоврие, на средна температура. Додадете пармезан.

Процедете ги тестенините и додадете ги во сосот, добро измешајте за да се соедини се убаво. Зачинете со сол и бибер. Украсете со пињоли и босилек.

Пријатно!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Еве што треба да правите на вториот ден Велигден за да бидете среќни цела година, внимавајте со кого го поминувате денот!

Angela

Бијонсе со моќна порака по смртта на Тина Тарнер: Моја сакана кралице…

Angela

Променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи

Angela