EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

Тешка болест го натера Милан Станковиќ да се замонаши

Српскиот пејач Милан Станковиќ решил животот да и го посвети на религијата, а клучна причина за таа одлука била неговата мајка. Животот на Милан Станковиќ по одлуката да го напушти шоуто и да најде утеха и сигурност во манастирот ја заинтригира јавноста уште повеќе отколку во периодот кога тој блескаше и жареше на настапите низ регионот.

И додека сите се прашуваат што е ова вака, како што се дознава од добро упатен извор, поради драмата и агонијата што ја имал пејачот на приватен план во претходниот период, тој решил да го сврти животот за 180 степени.

Во периодот за време и веднаш по пандемијата на коронавирус, Милан се бореше за здравјето на својата мајка, за која е исклучително приврзан. Долго време страдаше од тешка болест, а пејачот на секој начин се трудеше да и помогне. Така, со помош на своите пријатели стапил во контакт со врвни стручњаци, кои ја дале својата дијагноза и препишале терапија, на која мајката на Милан редовно одела, но резултатите сепак не биле добри, ниту охрабрувачки.

Заедно со битката за здравјето на најважната личност во неговиот живот, Милан почнал сè повеќе да чита молитви и духовна литература, а потоа да оди во манастирот Подмајне, каде што престојувал неколку месеци непрекинато. Таму секој ден се молел за нејзиното здравје и за исцелување на душата и телото, а кога се укажала прилика на пауза од лекувањето, Милан дошол од манастирот и ја одвел во светилиштето за постојано да биде со неа.

Мајката на Милан поминала околу еден месец во манастирот кај Будва, а за тоа време монасите редовно ги читале нејзините молитви и ја помазувале со свето масло. Редовно присуствуваше на богослужбите во манастирската црква, а веќе по неколку недели, а врз основа на нејзиниот физички изглед, можеше да се види дека овој престој во светилиштето, заедно со медитеранската клима и близината на морето, е исклучително пријатен за неа.

По враќањето од манастирот, Милан со мајка си отишол на редовна здравствена контрола, каде што биле известени дека болеста потполно стивнала, па и самите лекари биле шокирани од ваквиот развој на настаните. И покрај тоа што лекарите биле изненадени, двајцата тоа го сфатиле како своевидно чудо, што се случило поради нејзиното престојување во светилиштето и читање бројни молитви за здравје. Дополнително, тие се увериле дека ова исцеление настанало поради помазанието со осветено масло, кое се користи во светата тајна на осветувањето на дрвото, а со кое болните се помазани во црквата со векови.

Сето тоа беше знак од Бога до Милан дека треба да го помине остатокот од својот живот во овој манастир и дека само така може да му се заблагодари за чудесното исцелување на неговата мајка, која секогаш му била најголема поддршка и пример во животот. Со текот на времето го нашол својот свештеник во Подмејн и со неговите духовни совети и поддршка сфатил дека токму на тоа свето место сака да се подготви за монашкиот пат преку разни послушанија и задачи, кон кои се стремел.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Нов тим бугарски пожарникари доаѓа во Пехчево

Angela

Интересни факти за Македонија – eден од преживеаните од Титаник е Македонец

Angela

Ботас најдобар во Турција, но Ферстапен го престигна Хамилтон во генералниот пласман

Angela