EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

ТРАГЕДИЈА КОЈА ГО ЗАПИРА СРЦЕТО: Српскиот актер проговори за смртта на својот син – УЖАС кој ниту еден родител не треба да го доживее

Срѓан Жика Тодоровиќ проговори за болната тема за смртта на неговиот син и, како што вели, се уште тешко се справува со тоа. Тој признава дека не се помирил со фактот дека повеќе го нема и дека речиси секој ден ги гледа неговите фотографии и видеа на телефонот, иако поминаа пет години од трагедијата.

„Секој ден ги гледам неговите слики, го бакнувам и гледам некои од тие видеа на мојот мобилен телефон. Поминаа пет години… Поминаа пет и пол години кога го давам ова интервју. Се уште не застанав на нозе. Сега правам рокенрол шоуа и повеќе не ме интересира да глумам“, изјави тој во емисијата „Уна, дуе, тре“.

Потоа откри како се случил трагичниот инцидент.

„Го заспавме попладне. Го пуштивме уште половина час и веќе беше доцна, беше модар. Кога дојде брзата помош направија се’, но докторот рече дека е доцна“, рече Тодоровиќ. , пренесува Индекс.хр

Во 2017 година животот му пропадна од темел. Сопругата и синот се вратиле од преглед бидејќи настинал, го легнале да се одмори, но никој немал поим дека малиот никогаш повеќе нема да се разбуди.

На обдукцијата било утврдено дека неговото срце престанало да чука и дека се работи за случајна ненадејна доенечка смрт која може да настане кај деца на таа возраст. Ги провериле и резултатите од крвта и не пронашле ништо, поради што оваа трагична смрт ја класифицирале како СИДС (случајна ненадејна смрт на доенчиња).

„Направија, што велите кога ја гледаат крвта, дали умрел од нешто? Ништо не најдоа. Кога не ќе најдат ништо, го ставаат под „СИДС“. Тоа е официјална болест која постои во Америка. Разговарав со некои американски парови, кои имаа и дете, умре од СИДС. „СИДС“ – необјасниво, зошто? На српски тоа се нарекува случајна ненадејна смрт на доенчиња“, рече Срѓан.

Овој вид на причина за смрт е едноставно необјаснив, но не и редок. Дејан беше кремиран на Новите гробишта во Белград, а неговата урна беше поставена до урната на неговиот дедо Бора Тодоровиќ во Алејата на великаните.

Без разлика на сè, Срѓан вели дека се уште е благодарен на Бога затоа што барем на одредено време почувствувал како е да се биде татко и слушнал дека неговиот син го нарекува „тато“. Три години пред оваа трагедија, во 2014 година, актерот доживеа уште една голема трагедија кога почина неговиот татко, големиот актер Бора Тодоровиќ.

Името на нашиот познат актер најмногу се поврзува со филмовите „Ние не сме ангели“, „Три палми за двајца раскали и риба“, „Црвен сив камион“ и серијата „Тие ќе се вратат“, а тој е роден на 28 март 1965 година во Белград.

Актерот и неговата сопруга дванаесет години се мачеа да имаат деца, а на 1 мај 2014 година им се роди синот Дејан. Актерот изјавил дека татковството му го променило животот за 180 степени и престанал да излегува. За жал, сè заврши трагично.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Познатата пејачка објави фотографија на која позира „како од мајка родена“

Angela

29 ГОДИНИ АРМ: Зошто денешниот ден е избран за роденден на армијата?

Angela

ФОТО: Брижит Макрон во фустан кој ги истакна нејзините тенки нозе

Angela