EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

Трагедја: Двајца мртви и десетици повредени во судир на два патнички воза

Две лица загинаа, седум се во критична состојба, а 31 се повредени во судир на два патнички воза во близина на чешкиот град Гомазлица, на запад од земјата, соопшти денеска чешката агенција ЦТК.

Британските медиуми пренесуваат дека чешкиот министер за транспорт Карел Хавличек на Твитер објави дека еден од возовите што се судриле бил возот Екс 351, што, според наводите на Чешки железници, е брзиот воз на релацијата Минхен-Прага.

Чешката полиција на Твитер објави дека „може да потврди дека во железничката несреќа две лица го загубиле животот”, јавија француските медиуми во првите вести за железничка несреќа во западна Бохемија.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Збунувачки и малку познати суеверија за ѕвездите

Angela

ВИДЕО: Само она има храброст да облече вакви бикини -сите на плажа гледаа во Сораја

Angela

Не е сеедно! Дали е подобро да имате БЕЛИ ИЛИ ЖОЛТИ СВЕТЛА на фаровите?

Angela