EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Три суплементи кои „ЈА ХРАНАТ КРВТА“

Циркулационен систем на телото е одговорен за циркулација на кислород и хранливи материи низ телото. Кога некој има компромитиран проток на крв, резултатот може да биде пецкање, вкочанетост или болка во екстремитетите, како и болка и грчеви.
Намалениот проток на крв обично е предизвикан од основна здравствена состојба. Во многу случаи, нарушеното здравје на срцето влијае на тоа колку добро функционира циркулатциониот систем на една личност. За среќа, протокот на крв и здравјето на срцето може да се подобрат со помош на некои едноставни додатоци.

1. Запознајте го семејството Б
Витамините од Б групата се состои од 8. хранливи материи. Овие витамини се неопходни за формирање на црвени крвни зрнца, борба против инфекции, па дури и за невролошко здравје. Еден од нив, особено витаминот Б3, може да им помогне на луѓето да ја подобрат циркулацијата на крвта.
Исто така познат како ниацин, Б3 го намалува воспалението и лошиот холестерол. Витаминот е важен и за зголемување на функцијата на крвните садови. Зелените лиснати зеленчуци како што се кељот и спанаќот се добри извори на хранливи материи со витамин Б. Во некои случаи, луѓето може да имаат корист од дополнувањето на витамин Б3.

2. Пумпајте железо
Дали пумпањето железо е добро за протокот на крв? Овој совет може да биде корисен за циркулација во смисла на двете фрази. Вежбањето и кревањето тежина се корисни за зголемен проток на крв. Покрај тоа, некои луѓе може да имаат корист од додатоците на железо.
Железото помага во производството на хемоглобин, кој носи кислород во крвта. Железото е исто така од витално значење во градењето на сврзното ткиво, вклучувајќи го и она во крвните садови кои го контролираат крвниот притисок. Црвеното месо и лиснатиот зелен зеленчук содржат големи количини на железо.
Сепак, некои луѓе кои се вегетаријанци или кои се држат настрана од црвеното месо може да се одлучат за додатоци на железо наместо промени во исхраната.

3. Добри масти
Омега-3 масните киселини се еден од најпопуларните додатоци за здравјето на срцето. Студиите покажале дека пациентите кои консумираат мрсна риба или рибино масло неколку пати неделно може да имаат над 30% намалени шанси да добијат срцеви заболувања. Докажано е дека омега-3 ја намалуваат атеросклерозата и воспалението.
Сите овие фактори можат да ја подобрат циркулацијата на крвта. Најдобар извор на омега-3 масни киселини се масните риби како лосос, скуша и инчуни. Вегетаријанците или веганите може да се борат да добијат доволно омега-3 само од нивната исхрана. Во овие случаи, може да се препорача додаток.

Идентификувајте ги основните услови
Лошата циркулација на крвта обично е симптом на основниот проблем. Секој кој има знаци на нарушена циркулација треба да побара третман за да се утврди што ја предизвикува состојбата. Разговарајте со вашиот давател на здравствена заштита или фармацевт за да дознаете повеќе за подобрување на протокот на крв и кои додатоци за здравјето на срцето се најдобри.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Совети за патувања со бебе во возилото

Angela

Трик за поховање на месо: Подготвено на овој начин ќе биде помалку масно

Angela

Пилешко во сос од печурки: Брза и лесна подготовка

Angela