EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Фудбал

УЕФА може да го отстрани Јувентус од европските натпреварувања

На италијанскиот фудбалски великан Јувентус во јануари му беа одземени 15 бода во Серија А поради финансиски малверзации. Бодовите му беа вратени на клубот во април. Сега има ново судење. Федералниот апелационен суд на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) мора повторно да го разгледа случајот. Според „La Gazzetta dello Sport“, УЕФА може да го отстрани Јувентус од европските натпреварувања доколку не се донесе конечна одлука за овој случај во наредните месеци. Периодот на дисквалификација може да биде најмалку една година. Евентуална победа во Лига Европа нема да придонесе за укинување на суспензијата, но ќе помогне да се избегне подолга суспензија.

Доколку одлуката за суспензија биде донесена, а „бјанконерите“ не се пласираат во еврокуповите, тогаш суспензијата ќе биде одложена за првата сезоната кога Јувентус ќе се квалификува за европските натпреварувања.

УЕФА треба да подготви списоци за следните натпреварувања во Лигата на шампионите, Лигата на Европа и Конференциската лига по финалето на Лигата на шампионите во 2023 година на 10 јуни. На Јувентус може да му се даде дополнително време да аплицира – до крајот на јули или почетокот на август.

Европската фудбалска асоцијација води паралелна истрага за финансиската измама на Јувентус. Синдикатот ги добил сите документи од обвинителството на Торино и ги проучува судските документи. УЕФА се надева дека пресудата на ФИГЦ за овој случај ќе биде објавена пред крајот на јуни.

Доколку не се донесе одлука пред почетокот на новата сезона во европските купови, тогаш прашањето за настапот на Јувентус на меѓународните турнири ќе го разгледува Комисијата за фер плеј на УЕФА.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

До крајот на денот овој знак да им верува на инстинктите и да ја остави интуицијата да ги води, а еве што ги очекува родените во месец јуни

Angela

Дневен хороскоп (23 август) понеделник

Angela

Девојката на Бензема премина во ислам пред да оди во Саудиска Арабија

Angela