EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Утревечер заседаваат СДСМ и Алтернатива

СДСМ за утревечер го закажа состанокот на Централниот одбор на кој се очекува оставка на претседателот на партијата и премиер Зоран Заев.

Седницата требаше да се одржи во вторникот, но беше одложена поради тридневната жалост.

Постапката за избор на нов претседател на партијата, според статутот на партијата, започнува со рокот од 15 дена за распишување внатрепартиски избори за нов претседател на СДСМ.

Како што најави самиот Заев, новиот претседател на владеачката партија треба да биде и мандатар на новата влада.

Утревечер заседава и Алтернатива чие централно претседателство треба да одлучи дали ќе ја прифати понудата на Заев да биде дел од Владата во наредниот период.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Вака изгледа мајката на Милош Биковиќ: Таа е негова најголема поддршка, а еве што доби од првиот голем хонорар на актерот

Angela

Објавена последната порака на британскиот милијардер заглавен во исчезнатата подморница – по оваа порака ќе почнете да се сомневате и вие

Angela

ТЕМПИРАНА БОМБА НА 43 ГОДИНИ – српската пејачка не слушнала за градник, секоја фотографија е мелем за машките очи, особено една е (+18)

Angela