EXCLUSIVE MK
Кошарка

Уште пред две години реков дека Дончиќ е најдобар кошаркар на светот

Кошаркарската репрезентација на Словенија благодарение на неверојатниот Лука Дончиќ кој постигна 48 поени, ја совлада Аргентина со 118:100 на стартот на ОИ.

По натпреварот, селекторот и најдобрите кошаркари на Аргентина им честитаа на Словенците притоа донесувајќи заеднички заклкучок – дека Дончиќ ги уништи.

– Тешко е да се анализира натпреварот кога еден играч е толку доминантен. Тоа го кажав пред две години, и сега повторно ќе го кажам: Лука е најдобар кошаркар на светот. Тој многу брзо го прочита нашиот план во одбраната и не уништи. Не натера да ја промениме стратегијата. Можеби ова звучи како оправдување,но немавме решение за него – изјави селекторот на Аргентина, Серхио Ернандез.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Лејкерс ги нудат Кузма и Калдвел-Поуп буквално на сите тимови во НБА

Angela

ВИДЕО: Вориорси со моќен втор дел ја израмни финалната серија со Бостон

Angela

Вајли: Македонија ќе се бори, Украина е нов предизвик за младиот тим

Angela