EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

Уште 25-мина Македонци евакуирани од Кабул

Рано утрово, втората група од 25 македонски државјани е префрлена од Кабул со воен авион, потврдија за Телма роднини на евакуираните.

Втората група македонски државјани е евакуирана во Дубаи каде пристигнале околу 7:30 по македонско време. Со нив треба да се сретне македонскиот конзул од Абу Даби.

Во Кабул Вќера имаше вкупно 75 македонски државјани разделени во три групи од по 25 луѓе, од кои последната беше сместена во воената база на аеродромот, а првата уште во текот на попладнето беше префрлена во Доха, Катар. Евакуацијата беше отежната поради хаосот на аеродромот во Кабул и покрај обидот на американската војска да обезбеди контрола.

Во нередите загинаа најмалку 7-мина, од кои тројца паднаа од авион што полета бидејќи не успеале да се качат внатре туку останале на авионските крила.

МНР најави прес за 10:30 часот за повеќе детали за евакуацијата од Авганистан на македонските државјани.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КАРЛЕУША ВО ФУСТАН ОД 10 ЕВРА – и тоа како ќе зумирате да се уверите дека не носи гаќички, од глетката ќе ви се заврти во умот (ФОТО)

Angela

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Angela

Им се заканува на вработените и им го краде бакшишот: Испливаа мрачните тајни на најомразениот готвач кој го нарекуваат „мал тиранин“ – вработените раскажаа сè

Angela