EXCLUSIVE MK
Љубов и интима НАСЛОВНА

Феномени на оргазам за кои можеби не сте знаеле

Секој што доживеал оргазам многу добро ги знае неговите добри страни. Од ублажување на стресот, ублажување на болката, подигнување на расположението… Сепак, дали знаевте дека оргазмот може да има свои негативни страни, односно несакани ефекти? О, да. Некои од нив може да бидат исцрпеност, хаос во главата, болка во стапалата… Мит или вистина? Пресудете сами.

Според една студија објавена во „Sexual Medicine Reviews“, оргазмот во некои случаи може да донесе и некои чудни несакани ефекти.

Прочитајте какви:

Грип

Да, грип. Синдромот на постгазматска болест (ПОИС) е ретка состојба во која едно лице развива симптоми слични на грип и алергии по оргазмот, или со партнер или по мастурбација. Обично се јавува кај мажи по ејакулација, но и жените можат да имаат симптоми. Симптомите можат да се развијат во рок од неколку секунди, минути или часови по оргазмот и обично траат два до седум дена пред да исчезнат сами од себе. Тие вклучуваат замор, слабост, главоболка, треска, болки во грлото и затнат нос. Истражувањата сугерираат дека тие се активирани од автоимуна реакција на сперма кај мажи, а кај жените е поврзана со ткиво околу вагината.

Главоболка

На клиниката Мајо, тие истакнуваат дека сексуалните главоболки можат да се зголемат со зголемувањето на сексуалната возбуда, непосредно пред или по оргазмот.

Кивање

Една статија објавена во „Journal of the Royal Society of Medicine“ открива дека кивањето како одговор на оргазмот е „можеби многу почестo отколку што се очекуваше“, но малку се зборува за тоа поради непријатноста.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Кик бокс клубот Шампион од балканскиот куп „Balkans best fighters“ во Ниш се закити со 8 медали

Angela

За силен имунитет: Крем чорба од целер која ќе ви ја закрепне душата

Angela

ФОТО: Ким Кардашијан на Мет Гала како од насловната страна на Плејбој од 2007 година

Angela