EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

Филипче: За влез и излез од земјава ќе се бара сертификат, потврда или негативен тест

Дополнителна мерка ќе биде разгледана утре за влез и за излез од земјата, според која ќе се бара сертификат, негативен ПЦР-тест или потврда за прележана болест, соопшти на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

-Менаџирањето на ситуацијата, како што посочува, индицира сериозна потреба од одговорност од страна на граѓаните, особено од денеска кога во сила стапуваат новите мерки. Процесот на им*низација се одвива непречено на сите пунктови низ државата и се надеваме дека овој тренд на зголемена заинтересираност и натаму ќе продолжи. Повикувам на максимално почитување на мерките, држење дистанца, редовно водење на лична хигиена и вклучување во процесот на им*низација. Дозите штитат од тежок тек на болеста, од најлош исход и го отежнуваат неконтролираното ширење на болеста, рече Филипче.

Извор: Фокус

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Од ковид почина 18-годишна трудница, имала коморбидитети

Angela

Драматични промени: Од 5 мај животот драстично ќе се промени за овие хороскопски знаци

Angela

ПРИСТИГНУВА ПОЛНА МЕСЕЧИНА ВО ЈАРЕЦ Овие знаци ги очекува ХАОС – ако сакате да постигнете УСПЕХ, тогаш треба да направите ЕДНА РАБОТА

Angela