EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Формула 1 воведува нова награда за најхрабриот претекнувач

Во најбрзиот автомото спорт доаѓа уште една награда. Формула 1 ќе му оддаде признание на возачот кој ќе има најмногу претекнувања во една сезона.

Откако во 2019 година се воведе бод за најбрзиот круг, а претходно и за возачите со најбрзи кругови во сезоната, Формула 1 најави уште еден новитет. Спонзор на новата награда ќе биде „Крипто.ком“, компанија за криптовалути.

Новата награда за возачот кој ќе има најмногу претекнувања во една сезона се воведува за да се оддаде почит и да се прослави храброста која возачите ја покажуваат за време на трките.

По единаесет трки оваа сезона најмногу претекнувања има Себастијан Фетел од Астон Мартин.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

(ВИДЕО) Хеликоптерите кои го гаснат пожарот во Пехчево полнат вода од браната во Берово

Angela

Оваа српска пејачка била најсиромашна на естрадата – се омажила за Македонец и живеела од социјална помош, денес непрепознатлива (ФОТО)

Angela

Објаснето во 3 минути: Што значи здрава исхрана?

Angela