EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Формула 1 воведува нова награда за најхрабриот претекнувач

Во најбрзиот автомото спорт доаѓа уште една награда. Формула 1 ќе му оддаде признание на возачот кој ќе има најмногу претекнувања во една сезона.

Откако во 2019 година се воведе бод за најбрзиот круг, а претходно и за возачите со најбрзи кругови во сезоната, Формула 1 најави уште еден новитет. Спонзор на новата награда ќе биде „Крипто.ком“, компанија за криптовалути.

Новата награда за возачот кој ќе има најмногу претекнувања во една сезона се воведува за да се оддаде почит и да се прослави храброста која возачите ја покажуваат за време на трките.

По единаесет трки оваа сезона најмногу претекнувања има Себастијан Фетел од Астон Мартин.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Андоновски со бронзен медал се враќа од Токио

Angela

Сочувство и солидарност од Грција до Северна Македонија по пожарот во тетовската болница

Angela

Станија ги надмина границите во голотија: Градите и задникот во преден план, вака старлетата ужива на плажа (ФОТО)

Angela