EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

ФОТО: Родена е во затвор, имала тешко детство, а сега се запишала на Харвард

ДЕВОЈКА од Тексас, Аурора Скај Кастнер е родена пред 18 години во затворот во округот Галвстон, а минатата недела матурирала во средното училиште Конро како една од најдобрите ученици на нејзината генерација и била примена на Харвард.

Според порталот „The Courier“, Аурора во воведот на нејзиниот есеј за апликација на Харвард напишала: „Јас сум родена во затвор“. Тој планира да студира право на престижен универзитет.

Ја одгледал само нејзиниот татко

Не планира да го крие своето минато. По нејзиното раѓање во затвор, татко и кој има биполарно растројство се грижел за неа како самохран родител, а мајка и по излегувањето од затвор не била вклучена во нејзиниот живот.

За време на нејзиното детство, таа често го менувала местото на живеење, но останала во округот Монтгомери. Наставниците виделе потенцијал во неа. Учествувала во проект во кој учениците се поврзуваат со ментори во образованието. Нејзин ментор била Мона Хемби.

„Добив документ за неа. Нејзиниот херој беше Роза Паркс, омилена храна ѝ беа такосите од Dairy Queen и сакаше да чита. Мислев дека звучи како бистра девојка. Сè уште ја имам таа хартија денес”, рекла Мона. Таа додала дека чувствува дека на Аурора и треба не само водич за училишните активности туку и во нејзиниот приватен живот.

Таа го обиколила универзитетот минатата година

Така и помогнала да избере очила, да ја направи првата фризура во салон… „Тоа беше сосема поинакво од средината во која пораснав. Се што ме научи Мона беше многу вредно, како и она што го доживеав пред неа“, рекла Аурора.

Мона и нејзиниот сопруг ја однеле Аурора на турнеја на Харвард во март 2022 година за да одлучи дали сака да го продолжи своето образование таму. Се разбира, по посетата на универзитетот, нејзината желба да оди таму се засилила.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп (5 август 2021)

Angela

Во Јапонија се отвора забавниот парк „Светот на Супер-Нинтендо“

Angela

Владата донесе нови ковид олеснувања: Настани на затворено

Angela