EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

ФОТО: Траат подготовките за крунисувањето на Чарлс Трети, се подготвува облеката за кралот кој никој не ја носел 70 години

Секојдневносе појавуваат нови информации за историскиот настан кој ќе се случи во сабота на 6 мај – крунисувањето на кралот Чарлс Трети.

За кралот се подготвува облека која никој не ја облекол 70 години.

Под посебен надзор се чуваат две значајни историски парчиња облека кои 70 години никој не ги носел, а сега се подготвуваат за кралското крунисување.

-Над ова се носи последното парче облека, кралската мантија. Беше направена за кралот Џорџ IV во 1821 година и беше носена на крунисувањето на кралот Џорџ V, кралот Џорџ VI и кралицата Елизабета Втора, а ќе се носи повторно на крунисувањето на Чарлс Трети, истакна Каролин де Гито.

Во сабота, стотици илјади луѓе ќе ја следат поворката на улиците и ќе ја покажат својата поддршка за кралот. Ќе се одржат бројни забави на отворено, а ќе се организира и следење на преносот на крунисувањето.

Новиот крал ќе биде крунисан на пладне, по што ќе замине во Бакингемската палата, каде заедно со семејството ќе ги поздрави сите собрани од балконот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

АРКАН ГО ПРЕДИЗВИКАЛ ОВОЈ ЕВРОВИЗИСКИ СКАНДАЛ ВО ЈУГОСЛАВИЈА – Брена и Украден беа фаворити, но неговата љубовница морала да победи под силни закани (ВИДЕО)

Angela

Тажна фотографија на рашамараната албанска пејачка среде настап – кога ќе и го видите лицето и вие ќе преплашите (ФОТО)

Angela

Ботас најдобар во Турција, но Ферстапен го престигна Хамилтон во генералниот пласман

Angela