EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија

Франција ги замрзна цените на гасот до крајот на 2022 година

Франција ги замрзна цените на гасот за домаќинства до крајот на следната година, изјави премиерот Жан Катекс, појаснувајќи дека одлуката е донесена по наглото зголемување на цените на енергенсите.

Претходно, француската влада планираше мораториумот да трае до април.

Дополнително, домаќинствата со ниски примања во Франција ќе добијат „премија за инфлација” од 100 евра. „Веруваме дека ова зголемување на цената ќе биде привремено, но не можеме да дозволиме да го попречи (економското) закрепнување” по пандемијата на коронавирусот, резимира Катекс во интервју за ТВ ЕФ 1. Тој истакна дека експертите ја предупредиле француската влада дека „цените ќе се намалат побавно отколку што се очекуваше”. ссм/зш/

Париз, 22 октомври 2021 (МИА)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Одложени активностите во Собранието поради автобуската несреќа во Бугарија

Angela

На Азиските берзи зголемени цени на акциите, доларот ослабна

Angela

Црнa Гора ќе дели социјални бонови и масло за јадење

Angela