EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Хималајската сол всушност е измама?

Хималајска или морска сол

Иако е точно дека во розовкастата сол има околу 84 различни минерали и елементи во трагови, што ѝ дава единствена боја и малку поинаков вкус, само 2 отсто од солта отпаѓа на овие минерали, пренесува „Медикал њус тудеј“. Тоа значи дека хималајската сол нутритивно е слична на обичната. Значи, со замена веројатно нема да видите дополнителни здравствени бенефити.

Друго популарно тврдење е дека хималајската сол е помлаку преработена од „природната“ морска сол. Повторно, тоа донекаде е точно, но влијанието врз вашето здравје е минимално. Многубројни истражувања покажуваат дека морската сол често има средства против згрутчување и губи некои хранливи состојки во текот на преработката, но на тој начин има помлаку нечистотии.

„Тоа моќе да направи мала разлика во намалувањето на вкупната потрошувачка на сол, што е голема работа“, вели диететичарот Рене Фицек, и додава:

„Што повеќе сол изедете, повеќе течности задржувате, па на срцето му е потешко да ги обработи тие течности, што може да го зголеми крвниот притисок“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Трик за поховање на месо: Подготвено на овој начин ќе биде помалку масно

Angela

СЗО ја одобри првата вакцина против маларија

Angela

КАФЕ НА СТАПЧЕ! Одличен освежителен десерт, на кој со задоволство ќе му се враќате, особено во топлите летни денови

Angela