EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Цената на барел нафта на највисоко ниво, ќе поскапат горивата

Вообичаено во понеделник, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги утврдува максималните малопродажни цени на нафтените деривати во Македонија. Тоа најмногу зависи од цената на нафтата на светските берзи и односот на денарот спрема доларот.

Цената на барел нафта на лондонската берза порасна и минатата недела, и тоа е шеста недела по ред, достигнувајќи ново највисокото ниво во последните три години. Се очекува зголемување на побарувачката , која и натаму треба да расте, а понудата е ограничена.

Од почетокот на годината цената на лондонската берза се покачила за над 50 отсто. Цената на лондонската берза за барел нафта е зголемена за 3 отсто, на 84,85 долари, а на американската берза цената е 82,28 отсто, што е највисоко ниво од октомври 2014 година.

Се проценува дека цената за нафтата ќе продолжи да раст, но и за другите енергенси, поради опоравување на светската економија, а останува ограниченото производство. Според проценките дневно порастот е за 170.000 барели, и вкупната побарувачка е на ниво од 5,5 милиони барели.

Цените на нафтените деривати во моментов се на највисоко ниво последниве две години.

Литар Еуросупер БС-98 чини 77,5 денари, а Еуросупер БС-95 чини 75,5 денари за литар. Дизелот е по цена од 67,5 денари за литар.

Денеска се очекуваат новите цени што ќе важат оваа недела.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

КАКО ТЕМПИРАНА БОМБА – Теа Таировиќ мешаше со задникот пред преполн клуб, а видеото не можеше да не заврши на Тик Ток, ќе ве хипнотизира глетката (ВИДЕО)

Angela

Ким Кардашијан носи малер кога оди на стадион?

Angela

Тања Савиќ се искачи на крстот на Водно од каде упати зборови кои се повеќе од емотивни – на кого ли ги посветува токму од Скопје (ФОТО)

Angela