EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Цените на годивата повторно во скок

Сите цени на горивата забележаа скок во цената. Од полноќ почна да важи новиот ценовник кој ќе биде на сила до понеделник напладне кога РКЕ ќе носи нова одлука.

Сите цени поскапуваат за 1 денар.

Тоа значи дека возачите кои возат автомобили на бензин ќе плаќаат 76,50  (денари/литар) за ЕУРОСУПЕР БС – 95 а ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе чини 78,50  (денари/литар)

Дизел гориво од денес се плаќа 68,50 денари/литар .

Од друга страна Масло за горење  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)  чини 68,00  (денари/литар) а Мазутот М-1 НС  43,010  (денари/килограм).

Причина за скок на цените е скокот на референтните цени кој се бележи на светските берзи.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

НОВА ОДЛУКА: Корисниците на Инстаграм ќе мора да гo потврдат својот датум на раѓање

Angela

Повторно е критична состојбата со ковид-19: Вчера починаа 24 лица, а беа регистрирани нови 702 заболени

Angela

Облачно време со повремени врнежи од дожд, температурите до 15 степени

Angela